Pacjentom, którzy złożyli deklarację wyboru lekarza POZ, przysługują m.in.:
Badania i porady lekarskie
Bezpłatne badania diagnostyczne - decyzję o skierowaniu pacjenta na badania podejmuje lekarz zgodnie ze wskazaniami medycznymi.
Lekarz POZ zobowiązany jest zlecać badania diagnostyczne, które znajdują się w jego kompetencjach, o ile są mu one niezbędne do postawienia diagnozy i leczenia pacjenta. Zlecone badania diagnostyczne pacjenci mogą wykonać bezpłatnie, na podstawie skierowania, jedynie w pracowni lub laboratorium wskazanym przez lekarza POZ.
Lekarz POZ może wystawić skierowanie na kolonoskopię i gastroskopię. Pacjenci, którzy uzyskają skierowanie na te badania, mogą wybrać dowolną placówkę medyczną wykonującą badania i posiadającą umowę z NFZ.
Obowiązkowe szczepienia ochronne.
Skierowania do poradni specjalistycznej lub na leczenie szpitalne. Lekarz POZ kierując pacjenta do lekarza specjalisty lub do szpitala, zobowiązany jest do wykonania i dołączenia do skierowania wyników niezbędnych badań diagnostycznych potwierdzających wstępne rozpoznanie.
Skierowania na leczenie rehabilitacyjne i uzdrowiskowe w placówkach działających w oparciu o umowę z NFZ. Skierowanie na zabiegi rehabilitacyjne traci ważność, gdy nie zostanie zarejestrowane w placówce realizującej świadczenia rehabilitacyjne w ciągu 30 dni od daty wystawienia.
Zabiegi w gabinecie zabiegowym i w domu pacjenta. W gabinecie zabiegowym wykonywane są zabiegi oraz procedury pozostające w kompetencjach lekarza POZ i wymagające jego udziału, związane bezpośrednio z udzielaną poradą lekarską. W sytuacji uzasadnionej stanem zdrowia pacjenta, zabiegi mogą być wykonywane także w domu pacjenta. Jeśli zlecenie ma być wykonane przez pielęgniarkę, lekarz wydaje skierowanie do tej pielęgniarki, do której pacjent jest zadeklarowany.
Skierowania do opieki długoterminowej.
Zlecenia na zakup niektórych przedmiotów ortopedycznych i środków pomocniczych (zlecenie wymaga potwierdzenia w oddziale wojewódzkim NFZ),
Recepty na leki.
Lekarz POZ może wystawić receptę również na leki zalecone przez innego lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (np. specjalistę), o ile posiada pisemną informację od tego lekarza dotyczącą rozpoznania choroby pacjenta i zalecanej farmakoterapii.
Wystawienie recepty może odbyć się nie tylko w trakcie wizyty
stacjonarnej czy podczas teleporady. Teraz pacjent ma możliwość
samodzielnego złożenia zapotrzebowania na dany lek.
I. Kto może skorzystać z usługi?
Z usługi mogą skorzystać Pacjenci, którzy:
posiadają abonament bezpośrednio w CM Luxmed lub/i mają
zdeklarowanego lekarza rodzinnego POZ w CM Luxmed,
mają pełny dostęp do swojego konta w e-Rezerwacji (posiadają autoryzowany dostęp).
II. Dodatkowe warunki:
Recepta na zamawiany lek była już wcześniej wystawiana w CM
Luxmed w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Recepta wypisywana jest na lek przyjmowany na stałe.
Receptę online można przedłużać na maksymalnie 6 miesięcy
terapii.
Mogą zdarzyć się sytuacje, kiedy recepta nie może być wydana
bez obecności Pacjenta na wizycie. Jeśli wystawienie recepty na
podstawie zgłoszenia nie będzie możliwe, Pacjent zostanie o tym
powiadomiony. W przypadku odmowy niezbędna będzie
wizyta/teleporada u lekarza.
Orzeczenia i zaświadczenia lekarskie wydawane na życzenie ubezpieczonego.
Transport sanitarny wykonywany jest na zlecenie lekarza ubezpieczenia zdrowotnego. Pacjentowi na podstawie zlecenia lekarza ubezpieczenia zdrowotnego (lub felczera ubezpieczenia zdrowotnego), przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego, w tym lotniczego, do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń we właściwym zakresie, i z powrotem, w przypadkach:
Konieczności podjęcia natychmiastowego leczenia w zakładzie opieki zdrowotnej (np. gdy lekarz podczas wizyty domowej lub w miejscu udzielania świadczeń ambulatoryjnych stwierdzi zły stan zdrowia pacjenta i potrzebny jest transport do szpitala) z wyłączeniem stanów nagłego zagrożenia zdrowia lub życia - w takich sytuacjach wzywane jest pogotowie ratunkowe.
Wynikających z potrzeby zachowania ciągłości leczenia (np. transport pacjenta z jednego szpitala do drugiego w celu wykonania np. badań lub kontynuacji leczenia).
W przypadku dysfunkcji narządu ruchu uniemożliwiającej korzystanie ze środków transportu publicznego, przysługuje bezpłatny przejazd środkami transportu sanitarnego w celu odbycia leczenia do najbliższego zakładu opieki zdrowotnej udzielającego świadczeń we właściwym zakresie i z powrotem.